Amennyiben pozitív teherbeesési szándék mellett védekezés nélkül 1 év elteltével a terhesség nem jön létre meddőségről beszélünk. Ennek hátterében férfi (%40), női (40%) és férfi-női (20%) okok állhatnak. Ennek kivizsgálása és okok tisztázása megoldás szempontjából is rendívül fontos. Mindkét félnél az anatómia épsége és ivarsejtek (petesejt ill. ondósejt) minősége tisztázandó.
Fogamzás előtti tanácsadás
Gyermekvállalás elhatározása esetén előzetes szakorvosi konzultáció és ellenőrzés mindenképen ajánlatos esetleges kudarcok elkerülése érdekében.
Peteérés igazolása ultrahanggal illetve hormonvizsgálatokkal
Peteérés és tüszőrepedés igazolására több módszer létezik. A hüvelyi ultrahang vizsgálat során a peteérés (folliculus) és tüszőrepedés kimutatható. Viszont ennek a minősége a ciklus második felében több alkalommal (általában 3x) történő vérvétellel progeszteron szintméréssel állapítható meg. Más tesztekkel (páfrányteszt stb.) a minőség nem állapítható meg, csupán a tüszőrepedés tényét igazolhatjuk. Ennek sárgatest elégtelenség esetén óriási jelentősége lehet, hiszen ez a kórkép a meddőség illetve a vetélés oka lehet.
Partner andrológiai vizsgálata
A férfi partner kivizsgálását andrológusok végzik el. A férfi nemi szervek állapota és az ondó minősége alapvető fontosságú.
Belső nemi szervek állapotának felmérése (ultrahang, HSG, hysteroscopia és laparoscopia)
A női nemi szervek épségének tisztázására ultrahang ( hüvelyi és hasi UH) mint nem invazív módszer nagyon fontos helyet foglal el a diagnosztikában, de sajnos korlátozott mértékben. A méh és petevezetők állapotát és átjárhatóságát a kevésbé invazív HSG (hiszteroszalpingográfia)-vel is meg lehet állapítani. Ha helyzet így sem egyértelmű vagy a tünetek és egyéb vizsgálati eredmények indokolják, endoszkópos eljárásokra lehet szükség . A hiszteroszkópia a méh üregét, a laparoszkópia pedig a hasüreget illetve a kismedencét vizsgálja és szükség esetén az operatív megoldást is lehetővé teszi.